açıklama

Projesi Devam Eden İşler - MAĞMAT BOĞAZI TURİZM REKREASYON PROJESİ

Canlandırma Projemiz

Planlama kapsamında Ortahisar İlçesi Aygören Vadisini kapsayan, doğal ortama zarar vermeyen Tarihi İpek Yolu Canlandırma Projesi hayata geçirilmesi için fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. Proje bölgenin ve Ülkemizin turizmine katkı sağlayacak nitelikte olup, DOKAP eylem planına uygundur ve yapılması planlanan çalışma üst plan kararlarıyla da örtüşür niteliktedir. Proje Belediye Meclisinin 05.11.2015 tarih ve 153 sayılı kararıyla onaylanmıştır.  Trabzon Valiliğine tahsisi için yapılan başvuru kabul edildi, talep edilen 120.000,00-TL ot bedeli yatırıldı. Proje karşılığı hazineden tahsis başvurusu yapıldı. Eş zamanlı olarak proje çalışmalarına devam edilmektedir. Çok fonksiyonlu rekreasyon alanları, dinlenme tesisleri, serbest kamp ve piknik yerleri, spor köyü gibi bir çok aktivitenin proje kapsamında ele alınması öngörülmektedir. İstihdama yönelik olarak da öngörülen projenin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.  Proje sonunda 500 kişinin istihdam edileceği öngörülmektedir. Ayrıca Ortahisar-Maçka ve Akçaabat ilçelerin yakın yerleşim alanlarının projeden olumlu yönde etkilenmesi planlama modelleri üzerinde çalışmalara hız verilmiştir. 

600 dönümlük arazinin tahsisi için yürütülen çalışmalar neticelenmiş ve İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu'nun desteğiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ortahisar Belediyesi'ne alanın tahsisi gerçekleşmiştir.

Halen alanın kira karşılığı belediyeye devri 3. şahıslara yap işlet devret modeli ile yapılmasına imkân sağlayacaktır.Yatırımcılara açık olan proje alanında 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli imar planı çalışmaları halen devam etmektedir. İmar planına esas zemin etüt çalışmaları tamamlanmış, ÇED raporu ise ilgili Bakanlığın onayına sunulmuştur. 2 Yıllık olan ön tahsis süresine 2 yıl daha ilave süre istenmiştir.  Süre uzatımı geldikten sonra üst hakkı tesisi kurularak  Kuveyt ve Katar yatırımcılarla yap işlet devret kiralama gibi seçenekler üzerinde görüşülerek uygun yatırımcı bulunacaktır.

Mevcut Alanda Yer Alması Planlanan Alzheimer Gündüz Bakım Merkezi Proje Çalışmaları Yapılmaktadır.AÇIK KAPIPROJELERTRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİE-BELEDİYE
TRABZON VALİLİĞİSıfır Atık Projesi2024 Yılı  Gelir TarifesiEmlak Rayiç Değerleri
Kent RehberiPlan Askı PanosuİMAR PLANI (1/1000)Vefat Edenler
Adres :Pazarkapı Mahallesi, Kahramanmaraş Caddesi, No:98
ORTAHİSAR-TRABZON / TÜRKİYE
© Trabzon Ortahisar Belediyesi | Bütün Hakları Saklıdır.