açıklama

Projesi Tamamlanan İşler - KEMERALTI SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ

Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi

Trabzon’un Sur Dışındaki ilk ticaret alanlarından olan Kemeraltı’nın tarihi misyonuna uygun olarak canlandırılabilmesi için 3 etaba ayrılarak proje uygulama çalışmalarına başlanmıştır. Koruma alanındaki bölgede geleneksel mimari ile restorasyon yapılmakta olup, ele alınan binalarda tarihi yapı özelliğinde açığa çıkan binalar olduğu gibi korunmuş, diğer binalar ise tarihi yapıya bütünlük sağlayacak şekilde cephe düzenlemesi yapılmaktadır.

Birinci etap 155 metreden ibaret olup, uygulama ihalesi yapılmış, sözleşme bedeli 1.788.000,00-TL’dir.  Uygulama işi  % 80 oranında tamamlanmıştır.   İkinci etap 200 metre olup, Belediyemiz tarafından röleve ve restorasyon projeleri tamamlanmış, Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış ve uygulama yapılmak üzere Kültür Bakanlığına Ağustos 2017 sonuna kadar gönderilmesi öngörülmektedir. 3. Etap 340 metre olup, röleve ve restorasyon projeleri için Kültür Bakanlığı tarafından ihalesi yapılmıştır.2. ve 3. Etabın proje ihalesi ve yapımı da yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca üstlenilmiştir.

 Kemeraltı ve Yakın bölge esnafı projeyi benimsemiş, projenin sürdürülebilirliğine katkı sunmak açısından dernek kurmuş, ayrıca Proje Trabzon halkı ve bölge esnafı tarafından kabullenilmiştir. Ayrıca bölge ve yakın bölgedeki esnafların proje sonunda turizmin canlanacağı öngörüsüyle ticaretin de olumlu yönde etkileneceği beklentilerini artırmaktadır.AÇIK KAPIPROJELERTRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİE-BELEDİYE
ORTAHİSAR KAYMAKAMLIĞITRABZON VALİLİĞİSAĞLIKLI ŞEHİRLER2020 Gelir Tarifesi
Emlak Rayiç DeğerleriKent RehberiPlan Askı PanosuVefat Edenler
Adres :Pazarkapı Mahallesi, Kahramanmaraş Caddesi, No:104
ORTAHİSAR-TRABZON / TÜRKİYE
© Trabzon Ortahisar Belediyesi | Bütün Hakları Saklıdır.