Başkan Genç'ten Ögretmenler Günü Mesajı

trabzon ortahisar belediyesi haber fotografı

Genç: Öğretmenlik insan yaşamına dokunan en kutsal meslek dalı

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "24 Kasım Öğretmenler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Genç, mesajında 24 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e “Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği” unvanının verildiğini hatırlattı.

“ÖĞRETMENLİK, SAYGIN VE İTİBARLI MESLEK”

Öğretmenliği insanların yaşamına dokunan en kutsal meslek dalı olarak niteleyen Başkan Genç, şu ifadelere yer verdi: “Hepimizin malumudur ki, insanları yetiştiren ve onları topluma faydalı bireyler olarak hayata kazandırılmasını sağlayan öğretmenlerimizdir. İlkokul eğitiminden, yüksek tahsilimize kadar fedâkâr ve cefâkâr çalışmalarıyla bizlere hayatın bütün zorluklarıyla mücadele edebilme yeteneğini kazandıran öğretmenlerimizin hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Bu anlamda öğretmenlik insan yaşamına dokunan, yön veren ve insanları bir hamur gibi yoğurarak onlara şekil veren kutsal meslek dalıdır. Öğretmenlik bu nitelikleri sayesindedir ki, toplumumuzda her zaman en saygın ve en itibarlı meslek dallarından biri olarak görülmüştür ve görülmeye de devam etmektedir.”

“HİÇBİR ZAMAN AKLIMIZDAN ÇIKARMAMALIYIZ”

“Yeri geldiğinde öğrencilerine anne ve baba şefkatiyle yaklaşan, onların sıkıntılarına ve dertlerine kol kanat geren öğretmenlerimizi, sadece 24 Kasım’da değil bütün yıl boyunca hatırlamalıyız. Yurdumuzun en ücra köşelerinde bütün imkânsızlıklara ve yokluklara rağmen vazifelerini tavizsiz bir şekilde ifa eden öğretmenlerimizin ortaya koydukları bu emekleri hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız. Ve öğretmenlerimize karşı bütün hayatları boyunca hürmetimizi, sevgimizi ve saygımızı esirgememeliyiz. Eğer bizler bu makamlara yükseldiysek, bu öğretmenlerimizin özverili çalışmaları sayesindedir.”

“DONANIMLI BİREYLER YETİŞTİRİYORLAR”

“Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin nitelikli olduğu toplumların, aynı zamanda ekonomik, sosyal, teknolojik, bilimsel, sanatsal ve kültürel anlamda da dünyanın en ileri toplumları olduğunu görmek, öğretmenlik mesleğinin ve onun nezdinde eğitimin ne kadar önemli bir alan olduğunu bizlere göstermektedir. Bu anlamda dinimiz, geleneklerimiz ve kültürümüzde çok ayrı bir yere sahip olan öğretmenlik mesleği, Hz. Ali'nin 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' sözüyle hak ettiği değeri bulmaktadır. Çocuklarımızı iyiye, güzele, aydınlığa ve bilgiye götüren öğretmenler, yetişmiş insan gücünün ve donanımlı bir neslin oluşması için de vazgeçilmez unsurlardır. Bu vesileyle bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum, tebrik ediyorum. Bütün öğretmenlerimize başarılar, kolaylıklar diliyorum."

25 Kasım 2019
İHALE DUYURULARI