Siirt 'Hamsi Festivali'ne hazırlanıyor

trabzon ortahisar belediyesi haber fotografı

Siirt 'Hamsi Festivali'ne hazırlanıyor

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi  ile Karadeniz Bölgesi arasında kurulan kardeşlik köprülerine bir yenisi daha ekleniyor... Ortahisar Belediyesi ile Siirt Belediyesi ortaklaşa 21 Kasım'da Siirt'te Hamsi Festivali düzenleyecek.

İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen 'Kardeş Şehirler Projesi' kapsamında, Trabzon ve Siirt'in kardeş şehir olmasının ardından Siirt'te 'Hamsi Festivali' düzenlenecek. Trabzon'dan kente getirilecek 20 ton hamsi, pişirilerek, Siirtlilere ikram edilecek.

"BİZİM AYRIMIZ, GAYRIMIZ YOK"

Kardeşlik ikliminin pekişmesinin ve yeni gönül köprülerinin kurulmasının hedeflendiği  "Hamsi Festivali"nin geleneksel hale getireceklerini belirten Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, "Türkiye'nin her bir köşesiyle güçlü bağlar ve ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Bizim ayrımız, gayrımız yoktur. Bu vatanın dört bir tarafı bizim için aynı değerdedir, aynı önemdedir. Birbirlerimizi tanıdıkça, kültürlerimizi ve değerlerimizi öğrendikçe aslında birbirimizden pek de farklı olmadığımızı görüyoruz. Kardeşlik iklimi pekiştiriliyor ve yeni gönül köprüleri kuruluyor. Bu nedenle bu tür festivallerin yapılmasını zaruri olarak görüyorum ve imkanlarımız ölçüsünde de destekliyorum." dedi.

KARDEŞLİĞİMİZ PEKİŞİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Siirt Valisi Ali Fuat Atik, "21 Kasım'da Siirt'te Trabzon rüzgarı esecek" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: Siirt ile Trabzon kardeş şehir ilan edildi. Geçen ay Siirt İl Özel İdarespor Kulübümüz ile Trabzonspor Kulübü kardeş takım oldular. Siirtli taraftarlar, Trabzon'a giderek Trabzonspor ile Kasımpaşaspor maçını izledi. Kardeşlik köprüsünün temellerini burada attık. Şimdi ise Trabzon'dan ilimize gelecek olan Trabzonlu vatandaşlarımız burada Trabzon'u yaşatacak. Festivalin yapılacağı alanda Trabzon Ortahisar Belediyesi yetkileriyle birlikte inceleme yaptık. Amacımız kardeşlik köprüsünü genişletmek ve her iki ilin kültürünü tanıtmaktır. Burada 20 ton hamsi kızartılıp Siirtli vatandaşlara dağıtılacak. Bunun yanında ise konserlerimiz ve çeşitli etkinliklerimiz olacak.

KOMŞU İLLERDE KATILACAK

Siirt'te 19-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek "Hamsi Festivali" kapsamında tarihi yerlerin gezilmesi, ziyaretler, konser etkinliği, halk oyunları gösterisi, resim sergisi, yöresel stantlar açılması da yer alacak. Etkinliğe Siirt'e komşu iller olan Batman-Bitlis-Muş-Bingöl ile  birlikte Mardin, Diyarbakır ve Erzurum illerinden de katılım olacak

BÖLGEDE ARTIK HUZUR HAKİM

Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında gerçekleşen karşılıklı etkinlikler, geziler ve festivallerle yaşamın her alanında dayanışma, kaynaşma ve paylaşmayı hedeflediklerini belirten kardeşlik projeleri koordinatörü Ahmet Külekçi, "İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu'nun himayesinde gerçekleşen bu projelerle önyargılarımız kalkıyor, birbirimizi daha iyi anlıyor ve kardeşliğimiz pekişiyor. Bölgede artık terör değil, huzur hakim. Kadim şehirlere hem ülkemizden hem de yurt dışından binlerce insan akın ediyor. Bu ülkenin vatandaşları olarak biz de bu güzellikleri kardeşlik ruhu içinde yerinde paylaşıyoruz." ifadelerine yer verdi.

5 Kasım 2018
İHALE DUYURULARI