Ortahisar Belediyesi, Orbel AŞ ve Hizmet-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

trabzon ortahisar belediyesi haber fotografı

Genç: Zamda maksimum limite çıktık

Ortahisar Belediyesi, Orbel çalışanlarına iki yıl geçerli olmak üzere her altı aylık dönem için % 7+7 olmak üzere toplamda %14 zam yaptı.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, "Bütün çalışanlarımız şu hususu bilmeli ki belediye başkanınız olarak bu belediyenin ekonomik imkanları nispetinde, alın terine saygının gereği olarak imkanımız ne ise personelimize yansıttık. İşçinin alın terini hiçbir zaman göz ardı etmedik. Bütün imkanlarımızı zorlayarak işçilerimize hep en iyisini verdik." dedi.

Ortahisar Belediyesi, Orbel AŞ ve Hizmet-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesi imza töreni belediyenin Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirildi. İmza törenine Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, HAK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, ORBEL AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüksel Gülay ile Trabzon Hizmet-İş Sendikası Başkanı İsmail Hakkı Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Başkan Genç, "Sizlerin hakkını, hukukunu, emeğini çalışma koşullarını ilgilendiren ve bu koşulları daha iyi şartlara taşımayı amaçlayan toplu iş sözleşmesinin imza merasimine hoşgeldiniz. Genel başkanımıza sizler adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz Cenabı Allah'ın nasibiyle birlikte Cumhurbaşkanımızın tercihi ile birlikte merkezde bulunan bu göreve geldik. Bir taraftan kurulum sürecini devam ettirirken diğer taraftan da sizlerin emeğinin karşılığını imkanlarımız nispetinde karşılamaya çalışıyoruz. Ben başkan olarak bir anlayış ortaya koyduk. Biz seçilmişler olarak bugün varız yarın yokuz. Yarın belki başka arkadaşlar gelecek. Ancak bu kurumun asli sahipleri olarak burayı ayakta tutan sizlersiniz. Bütün çalışanlarımız şu hususu bilmeli ki belediye başkanınız olarak bu belediyenin bu zor kurulum sürecini devam ettirirken ekonomik imkanları nispetinde alın terine saygının gereği olarak imkanımız ne ise personelimize yansıttık. Biz büyük bir mutlulukla çalışanlarımız biliyor ki, imkanları ölçüsünde çalışanlarına veren bir belediye başkanı olduğumuzu biliyor. Bundan sonra da böyle olacak. Çünkü biz bunu ortaya koyarsak bütün çalışanlarımızla beraber daha iyi bir yola koyuluyoruz. Bu sözleşmede bütün kalbimle ve samimiyetimle söylüyorum ki, onlarda ben de masanın bu tarafından bakmadık. İnanın hiç derinliğine bir görüşmeye bile girmedik. Ve belediyemizin vereceği maksimum limite çıktık. Şayet bu belediye daha yüksek noktalara geldiğinde sizlerin emeklerinin karşılığı da aynı nispette daha da artacaktır. İki yıl geçerli olacak bu sözleşmeyle birinci ve ikinci altı ayda %7 olmak üzere toplamda % 14 oranında, ikinci yıl da aynı şekilde yüzde 14 oranında zam yaptık. Yevmiyelerde de iki lira daha zam yaptık. ORBEL'de çalışanların en düşük maaşı 2223 TL'den  2416 TL'ye çıktı.

KADRO GARANTİSİ HAYATA GEÇTİ

Yeni çıkan KHK ile Orbel A.Ş'nin Ortahisar'ın yan kuruluşu haline geldiğini belirten Başkan Genç, "Kadrolu işçilerimiz de var. Aynı anlayışı ortaya koyarak yüzde 7+7 oranında zam tanzim ettik. En düşük maaş 3600 TL' idi şu anda en yüksek maaş ise 4917 TL olmuştur. Bunlar bizim imkan ve kabiliyetlerimiz. Daha yukarı imkana ulaştığımızda aynı anlayışla beraber işçilerimize her zaman yardımcı olacağız.  ORBEL sıradan bir şirket değildir. Yani belediyeye hizmet alan bir şirket değildir. Şu anda farklı bir duruma geçtik. ORBEL artık bu belediyenin yan bir kurumudur. Şu anda ORBEL çalışanları Cumhurbaşkanımızın sayesinde Ortahisar Belediyesi'nin kadrolu işçisi durumuna gelmiştir. Sizin açınızdan kadro garantisi hükümetimizin sözü olarak hayata geçmiştir. Biz bu kararın sahibi olarak kıymetli Cumhurbaşkanımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Bu emeğin sahibi cumhurbaşkanımızdır. Artık Teknik katı atık çalışanları ve Orbel çalışanları belediyemizin asli çalışanlarıdır. Bu konuda herhangi bir inisiyatif söz konusu değildir." diye konuştu.  

"HOŞGÖRÜLÜ OLUN"

Konuşmasında Ortahisar Belediyesi çalışanlarının vatandaşlara güleryüzlü ve hoşgörülü davranması gerektiğine dikkat çeken Başkan Genç, "Şu anda burada bulunan herkes bir resmi kurumda olduğu için bütün personel arkadaşlarımız vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracak mütevaziliği, hoşgörüyü ve ilgiyi vermeye devam edelim. Bu son yılımızda da vatandaşlarımızın işini, gücünü kolaylaştıralım. Vatandaşlarımızın işini çözemezsek bile hoşgörüyü, tevazuyu gösterelim. Bugüne kadar böyleydi. Bundan sonra da böyle olmasını sizlerden bekliyorum. Bütün çalışanlarımıza Cenabı Allah'tan kazasız, belasız çalışma yılı diliyorum. Bundan sonraki süreci yürütecek olan bütün arkadaşlarımıza çok teşekkürlerimi iletiyorum. Hepinize ailenizle beraber mutlu, huzurlu bir çalışma sezonu diliyorum." diye konuştu.

ZAMLAR ENFLASYON RAKAMININ ÜSTÜNDE

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ise konuşmasında KHK ile çıkan taşeron işçi yasasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde işçiler adına çok büyük bir devrim olduğunu söyledi. Ortahisar Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında tartışmalara mahal vermeden çok başarılı bir top iş sözleşmesi (TİS) yaptığını belirten Arslan, "Bundan 20 yıl önce arkadaşlarımızın bizden şu talebi vardı. Bizim içerdekileri alacaklarımızı ne zaman alacağız. Gerçekten o günler zor günlerdi. Ama çok şükür bugün belediyemizde o günler mazide kaldı. Bundan sonra da o günleri yaşamamak için  beraber çalışacağız. Gördüğünüz gibi TİS bütün rakamlar enflasyon rakamının üstünde. Tabi ki, bizim ihtiyaçlarımız sınırsız. Bu rakamların daha üstünde bir oranı isterdiniz ama bunu bir dengeye oturmak lazım. Şöyle belediyemizin bütün kaynaklarını ve bütün çalışanların taleplerini bir dengeye oturmak zorundasınız. Burada yaşamının zorluklarını biliyorum. Ama burada top iş sözleşmesinin tartışmadan tamamlanması büyük bir başarıdır. O nedenle biz imkanlarımızı zorlayarak belediye başkanının da bütün imkanlarını zorlayarak bu rakamı verdiğini biliyorum. Bütün bunlara rağmen bir çatışma olmadan bu sözleşmenin yapılması büyük bir başarıdır." sözlerine yer verdi.  

TRABEL İŞÇİLERİNİ SENDİKALI YAPMAK İÇİN 20 YIL UĞRAŞTIK

Bir toplu iş sözleşmesinin başarılı olması için üç şart olduğuna dikkat çeken Arslan, bu şartları şöyle sıraladı: "Bizim yapacağımız  birçok iş var. Hem var olan sorunları çözmek için bundan sonra da birlikte gayret edeceğiz. İyi bir toplu iş sözleşmesinin birkaç tane kriteri ver. Birinci şartı iş güvencesi sağlamasıdır. İkincisi bu sözleşme elde ettiğimiz hakları gününde ve zamanında alabilmektir. Herkesin ödemesi gereken faturalar, giderler var. O nedenle zamanında ödemek yüksek ödemekten daha kıymetlidir. Üçüncüsü işletmede iş barışının sağlanmasıdır. Bu da önemlidir. Bunlar iyi bir toplu iş sözleşmesinin nitelikleridir. O nedenle hem başkanımızı hem de sendika üyelerimizi bu şartlara uydukları için kutluyorum. Malatya ve Ordu gibi büyükşehirlerde Trabzon'dan daha az kadrolu işçi vardır. Bu büyük bir başarıdır. Biz daha önce TRABEL işçisini sendikalı yapmak için 20 yıl uğraştık. Türkiye'de bütün kamu kurumlarında tümüyle beraber kadrolu işçisi sayısı 170 bindir. Bu Türkiye'nin cumhurbaşkanının başarısıdır. Dünyada hiçbir ülkede yaşanmayan bir yenilik yaptık. Bunu nasıl yapıldığını bize soruyorlar. İngiltere'de İşçi Partisi'nin temsilcileri bizimle görüştüler ve bunu nasıl başardığımızı sordular. Türkiye bu mücadelede dünyaya örnek bir tavır sergiledi. Bu gerçekten büyük bir değişim ve reformdur. Bu başarıda hem siyasetin hem de HAK-İŞ'in büyük katkısı oldu. Türkiye çok büyük tarihi düzenlemeyi başardı. Bunu yeni dönemde de yeni başarılarla beraber devam ettirmeye çalışacağız. Artık Ortahisar'ı modern kent yapma yolunda çok büyük adımlar almış bir belediye ile toplu iş sözleşmesi yapıyoruz. Biz başkanımızın Ortahisar'da ortaya koydukları başarıları hiçbir zaman unutmayacağız. Toplu iş sözleşmesinin bir kez daha Ortahisar'a sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun."

3 Nisan 2018
İHALE DUYURULARI